BLATY KUCHENNE ZE SPIEKU KWARCOWEGO

NOWOCZESNA KUCHNIA - SERCE DOMU

Współcześnie kuchnia to nie tylko funkcjonalne miejsce przygotowywania posiłków. Kuchnia to również przytulna przestrzeń rodzinnych rozmów, wspólnego gotowania, bycia razem na co dzień. To tutaj odbywają się udane imprezy: każdy z nas wspomina domówkę z przyjaciółmi zakończoną przy kuchennym stole… Kuchnia otwarta na salon to centrum zarządzania całym domem; strefa, która skupia uwagę domowników i gości.

BLAT KUCHENNY – TU DZIEJE SIĘ MAGIA

Tak jak z troską dbamy o stan naszego serca, tak ze szczególną uwagą projektujemy kuchnię. To nie lada wyzwanie, ponieważ w poszukiwaniu kuchni marzeń trzeba odpowiedzieć sobie na wiele pytań. Zastanawiamy się jak dobrze rozplanować przestrzeń roboczą. Myślimy w jakim stylu urządzić kuchnię, jakie meble sprawdzą się najlepiej i jaki sprzęt AGD kupić.

Jednak to odpowiedni blat roboczy jest podstawą dobrze urządzonej kuchni. Wymiar, kształt i wysokość blatu, a także rozmieszczenie w nim wyposażenia decyduje o ergonomii. Aby stworzyć praktyczną, piękną i trwałą przestrzeń roboczą powinniśmy wybrać jak najlepszy materiał na blat kuchenny oraz zdecydować, co zastosować nad blat w kuchni.

SPIEK KWARCOWY – SEKRETNY SKŁADNIK DOSKONAŁEJ KUCHNI

Spiek kwarcowy jest obecnie cenionym materiałem na blaty kuchenne. Czy jego duża popularność to tylko trend w urządzaniu kuchni czy może rozsądny wybór uzasadniony zaletami tego materiału?

Blat kuchenny to obszar intensywnie użytkowany i często czyszczony. Wybór blatu ze spieku zapewnia odporność na zarysowania i ścieranie – nie musimy się obawiać użycia ostrych narzędzi czy detergentów, jego powierzchnia pozostanie nienaruszona. Pamiętajmy też o higienie i zdrowiu: spieki ceramiczne doskonale nadają się do kontaktu z żywnością, ponieważ powstają z materiału naturalnego oraz nie uwalniają szkodliwych substancji. Ich gładkie, łatwe do czyszczenia powierzchnie z pewnością nie są miejscem sprzyjającym rozwojowi bakterii, grzybów czy pleśni.

Gotowaniu towarzyszą wysokie temperatury, więc w kuchni stosujemy odporne na nie materiały. Należą do nich spieki kwarcowe, które są też ognioodporne. Nie musimy się także obawiać zaplamienia takiego blatu: spiek nie chłonie cieczy, a rozlany płyn wystarczy usunąć wilgotną szmatką.

Ostatnio dużą popularnością cieszą się cienkie blaty kuchenne. Typowe grubości blatów ze spieku to 12 lub 20 mm. Mają one idealnie płaską powierzchnię, co razem z cienkością daje wizualny efekt lekkości, pożądany zarówno w kuchniach minimalistycznych, jak i bardziej tradycyjnych. Dla tych, którzy wolą, aby blat sprawiał wrażenie solidnego tradycyjnego blatu przypominającego blaty kamienne ciekawą opcją będzie wizualne pogrubienie blatu za pomocą doklejanego czoła. Niska waga blatów ze spieków ceramicznych oraz ich niewielka grubość sprawiają, że można je łatwo montować bez użycia dodatkowych stelaży, bezpośrednio na meble kuchenne.

Jak widać blat kuchenny ze spieku kwarcowego to bardzo rozsądny wybór. Jednak względy praktyczne nie wykluczają tutaj walorów estetycznych. Za przykład weźmy, dostępne w dziesiątkach kolorów, wzorów i faktur, piękne blaty Laminam.

W nowoczesnej, eleganckiej kuchni stawiamy na uzyskanie wrażenia spójności stylistycznej: warto więc do blatów kuchennych zastosować  fronty meblowe oraz okładzinę ścian wykonane z cieńszych spieków o grubościach 5-6 mm oraz podłogę i stopnice z dopasowanej płyty ceramicznej.

SPRAWDZONY PRZEPIS NA UDANĄ KUCHNIĘ - BLATY KUCHENNE ZE SPIEKÓW

Blaty kuchenne ze spieków kwarcowych wycina się strumieniem wody z płyt wielkoformatowych. Technologia waterjet zapewnia najwyższą dokładność, więc wyprodukowane w ten sposób blaty mają idealnie wycięte kształty i precyzyjne wymiary. Aldeco oferuje cięcie i precyzyjną obróbkę nawet największych na rynku płyt kwarcowych w formacie 1600x3600 mm.

W kuchni doskonałej oczekujemy doskonałych powierzchni roboczych, ale też przemyślnie rozmieszczonych elementów wyposażenia. Korzystanie z akcesoriów i sprzętu AGD powinno być komfortowe, a sprzątanie szybkie i łatwe.

Efektownym, wygodnym i higienicznym rozwiązaniem do kuchni są zlewy podwieszane/podblatowe, Są one montowane w specjalnym otworze - cała konstrukcja zlewu zostaje ukryta pod blatem. Krawędzie zlewu podwieszanego pozostają pod blatem, dzięki czemu zlew jest niemal niezauważalny. Bezspoinowo montowany zlew warto uzupełnić o frezowany ociekacz. Tak równe i gładkie powierzchnie i krawędzie łatwo utrzymać w czystości.

blat ze spieku kwarcowego ze zlewem podwieszanym

blat ze spieku kwarcowego z podwieszanym zlewem
zlew podwieszany z obróbką CNC

zlew podwieszany z ociekaczem frezowanym

zlew podwieszany z ociekaczem frezowanym
zlew podwieszany z ociekaczem frezowanym

płyta indukcyjna zintegrowana z blatem ze spieku kwarcowego

płyta indukcyjna zintegrowana z blatem ze spieku
płyta grzewcza zintegrowana z blatem ze spieku

Ciekawa minimalistyczna nowość w kuchniach to płyty grzewcze zintegrowane z blatem. Wbudowane pod blat pola indukcyjne są niewidoczne, a strefa gotowania zyskuje gładką, czystą formę. Posiłki gotujemy stawiając garnek bezpośrednio na blacie. Efekt płaskiego blatu otrzymamy również wtedy, gdy otwór zostanie wycięty tak, aby nawet zwykła płyta grzewcza po zamontowaniu pozostawała na równi z blatem.

„Kropkę nad i„ w idealnym blacie kuchennym ze spieku stanowią mniejsze, ale nie mniej ważne akcesoria, które najlepiej ukryć w odpowiednio wyciętych otworach. Poleca się wpuszczane w blat dozowniki mydła i płynu do naczyń, gniazda elektryczne oraz  gniazda power i media., do których możemy podłączyć sprzęty kuchenne, podpiąć ładowarkę do telefonu lub komputera.

Wielkoformatowe płyty ceramiczne oraz wspomniane rozwiązania wyjątkowo pięknie prezentują się salonach połączonych z kuchnią czy też w kuchniach otwartych na salon. Wyspa kuchenna ze spieku kwarcowego to prawdziwa ozdoba takiego wnętrza -  jest również gotowa sprostać każdemu kuchennemu zadaniu. Może służyć jako główne miejsce do gotowania, dodatkowa przestrzeń do pracy i przechowywania, a nawet stół lub barek. Żeby wyspa mogła pełnić wszystkie te funkcje, wycięte ze spieku blaty o różnych umieszcza się na różnych wysokościach. Cienkimi płytami ceramicznymi możemy obłożyć widoczne boki wyspy oraz fronty szafek.

Wysokie oczekiwania estetyczne oraz wybór nowoczesnego AGD wymagają zastosowania najlepszych rozwiązań montażowych oraz zaawansowanych metod wykończenia krawędzi blatów. Aldeco, korzystając z innowacyjnego centrum obróbczego CNC, wykonuje m.in. precyzyjną obróbkę krawędzi blatów i elementów meblowych, profilowanie krawędzi po prostych i po łukach (faza, półwałek, ćwierćwałek, podcięcie 45°), obróbkę otworów pod zlewy i płyty indukcyjne oraz frezowanie, polerowanie i podcięcia.

Z przyjemnością pomożemy na każdym etapie procesu tworzenia wymarzonego blatu kuchennego. W pierwszym kroku, oprócz ustelnie wymiarów, należy wybrać i zaprojektować następujęce elementy:

płyta ze spieku kwarcowego

grubość
kolor
wzór
tekstura: mat, satyna, poler

rodzaj wykończenia krawędzi

faza (góra / dół)
ćwierćwałek
zaoblenie rogów
dla blatów z doklejanym czołem - wysokość czoła

otwory

zlew; dla zlewów podblatowych - rodzaj wykończenia krawędzi
płyta grzejna
baterie
dodatkowe elementy np. gniazda, dozowniki

elementy dodatkowe

ociekacz frezowany
płyta grzejna zlicowana z blatem
płyta grzejna zintegrowana z blatem
grawery ozdobne

Produkujemy gotowy do montażu blat. Jak transportować i zamontować blatu ze spieku ceramicznego można doweidzieć się z przygotowanej przez nas instrukcji.

KONTAKT

tel. biuro: +48 533 550 052

tel. produkcja: +48 533 550 054

e-mail: aldeco@aldeco.pl

©2017-2022 ALDECO

Wykonanie: MOQO